Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Ketupám malajským se v pražské zoo mimořádně daří
Ketupám malajským se v pražské zoo mimořádně daří
Středa, 26. únor 2014 16:38
 Ketupám malajským se v pražské zoo mimořádně daří

Ketupy malajské odchovávají nyní v pražské zoo své čtvrté mládě. Jedná s eo mimořádný úspěch. V jiných zoologických zahradách v Evropě se totiž již delší dobu žádné mládě ketupy malajské odchovat nepodařilo. A pražští odborníci zjistili, proč tomu tak je! Nyní se tedy Zoo Praha podílí na sestavování nových párů z jedinců dovezených z celé Evropy. A odborníci věří, že úspěch v podobě mláďat odchovaných přirozeným způsobem, se brzy dostaví!


Chov ketup malajských v pražské zoo


Mládě ketupy malajské s maminkou v chovné nicePražská zoo chová ketupy malajské od roku 2002. První pár těchto zajímavých sov přicestoval do Prahy z Myanmaru. A do dneška se v pražské zoo podařilo odchovat již tři mláďat, ze čtvrtého se radují právě nyní. První mládě se v Praze vylíhlo v lednu 2009, další v listopadu 2010 a další přibylo v říjnu 2012. Čtvrté mládě zatím zůstává v hnízdní nice se svou matkou v dolní části zoo, v expozici zvané Bažantnice. Odchov takového množství mláďat je velkým úspěchem, neboť jinde v Evropě se mláďata ketup odchovávat nedaří.


Přirozený odchov ketup malajských v zoo probíhá tak, že samička snese jedno bílé vejce. Na něm pak sedí 35 dní. Pražští odborníci se zabývali tím, proč se u nich odchov daří a jinde v Evropě ne. A podařilo se jim odhalit pravděpodobnou příčinu neúspěchu jiných zahrad!


Odchovu mláďat bránily špatně sestavené páry!


„Ketupy malajské existují ve čtyřech poddruzích. V Evropě však byly všechny sovy vedeny bez určení poddruhu. S ohledem na úspěchy, které vykazoval náš rodičovský pár, a zkušenosti, které s odchovem těchto sov máme, rozhodli jsme se svézt do Prahy nekompatibilní dvojice z Německa, Belgie a Itálie a pokusit se o sestavení nových párů,“ popisuje záměry chovatelů v tiskové zprávě Antonín Vaidl, kurátor ptáků Zoo Praha.


Ketupa malajskáPo zahájení svozu ketup do Prahy se zjistilo, že v evropských zoologických zahradách se vyskytují jak ketupy z podruhu kontinentálního, tak ostrovního. „To mohlo být důvodem, proč se páry nerozmnožovaly a proč se chovu ketup celkově nedařilo,“ objasňuje Antonín Vaidl.


Poddruhy ketup malajských lze rozlišit jen velmi těžko


Protože jednotlivé poddruhy ketup malajských lze jen těžko rozlišit, stojí pražští odborníci před složitým úkolem. Ostrovní ketupy se od kontinentálních liší sytější rezavou barvou, výraznějšími černými znaky na hrudi a tmavší duhovkou. Ačkoliv se odlišnosti mohou zdát malicherností, mají, pravděpodobně, velký vliv na přitažlivost v sestavených párech. Úkolem pražských chovatelů tak nyní je odlišit od sebe jednotlivé sovy a pro každou z nich vytipovat toho nejvhodnějšího partnera. Úkol to není snadný a my budeme sledovat, jak se s ním v Zoo Praha popasují!


„V době, kdy řešíme párování napříč Evropou, se navíc radujeme z čerstvého přírůstku. V hnízdní budce nyní pečuje o své čtvrté mládě samice z našeho pražského a zároveň nejúspěšnějšího evropského rodičovského páru,“ uzavírá kurátor ptáků.


Foto: Zoo Praha, Tomáš Adamec, Antonín Vaidl

pchj



Ketupám malajským se v pražské zoo mimořádně daří