Praha.cz

 
Nacházíte se: Pražané Pražanům Vaše zprávy Navštivte výstavu Svatovítského pokladu na Pražském hradě
Navštivte výstavu Svatovítského pokladu na Pražském hradě
Pondělí, 10. červen 2013 10:55

Svatovítský poklad je největším chrámovým pokladem v českých zemích. Tvoří jej unikátní kolekce 139 předmětů nevyčíslitelné hodnoty od relikviářů až po nádherně vyšívaná liturgická roucha. Odhalte krásu této téměř tisícileté sbírky.


Jednou z nejzajímavějších součástí sbírky je více než 700 drahokamy zdobená zlatá monstrance pocházející z roku 1766. Je pouze jednou ze tří dochovaných barokních monstrancí v českých zemích.

Největší vzácností této výstavy je zlatý relikviářový kříž, který byl zhotoven ve druhé polovině 14. století na objednávku císaře Karla IV. pro uchování relikvií umučení Ježíše Krista. Za křišťálovými sklíčky jsou ukryty dřevo z kříže, na němž byl Kristus ukřižován, trn z trnové koruny nebo část houby, kterou mu byla na kříži podávána voda. Obvod kříže je zdoben dvanácti pravými perlami a dvaadvaceti modrými kameny, zejména akvamaríny a safíry.

Výstava je umístěna v nově zrekonstruované kapli sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu. Součástí výzdoby kaple postavené v 18. století je oltářní obraz Krista na kříži v životní velikosti z roku 1762, jehož autorem je František A. Palko.

Otevřeno je denně od 10 do 17 hodin. Základní vstupné činí 300 korun, pro studenty, seniory a držitele průkazu ZTP 150 korun. Rodinnou vstupenku pořídíte za 600 korun. V ceně vstupenky je zvukový průvodce. Expozice není součástí žádného z běžných prohlídkových okruhů Pražského hradu.

Datum konání: 16. 12. 2011 - 16. 12. 2021
Místo konání: Kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu


Více informací najdete na stránkách Pražského hraduNavštivte výstavu Svatovítského pokladu na Pražském hradě

 

Kde nás najdete online

Facebook Praha.cz Twitter Praha.cz Google+ Praha.cz